به وبلاگ گروه کوهنوردی فراز دماوند خوش آمدید

به وبلاگ گروه کوهنوردی فراز دماوند خوش آمدید

گزارش صعود به قله دماوند ازجبهه غربی
نویسنده : احمد قاسم پور - ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٧
 

"هوالراسخ"

"گزارش صعود به قله دماوند ازجبهه غربی"

"گروه کوهنوردی فراز دماوند"

ای دیو سپید پای در بند                           ای گنبد گیتی ای دماوند

روز جمعه 18مرداد ماه 1387 پس از جمع شدن هر 5 نفر از گروه کوهنوردی فراز (علی نوروزقزوینی ، محمدرضا دیهیم ، مجید قربانعسگری ، سعید رمضانعلی ، احمد قاسم پور) تصمیمات لازم برای صعود، زمان ومسیر رفت ونحوه خریداری وسایل را گرفتیم. قرار شد روز پنج شنبه 24/5/87 بعد از صرف نهار گروه به قصد قله دماوند عازم شود.

عصر روز چهارشنبه برای خرید وسایل و مواد غذایی من و علی همدیگر را ملاقات کردیم و تصمیم گرفتیم که تمامی وسایل را خریداری کنیم تا فردا صبح همه استراحت لازم را داشته باشیم و سریعتر حرکت کنیم. پس از خریداری تمام مواد غذایی و تنقلات سفر آنها را در مغازه مجید گذاشتیم.

فردای آنروز یعنی روز پنج شنبه 24/5/87 تمامی کوله ها رابستیم و ساعت 2:45 بعد از ظهر با یاد خداوند پا در راه سفر به بام ایران  نهادیم. ساعت حدود  3:30 بود که به پلور رسیدیم و عظمت و شکوه قله را در راه به تماشا نشستیم. پس از گذشت از راه بسیار پر از فراز و نشیب و سنگلاخی مسیر غربی قله به پارکینگ پناهگاه به ارتفاع 3429 متر رسیدیم .پس از اینکه گروه آماده شد کوله پشتی ها را برداشتیم و قدم در راه پناهگاه سیمرغ نهادیم. ساعت 5:30 عصر را نشان میداد که ما حرکت کردیم .

در را ه به هر گروهی که می رسیدیم از آنها از اوضاع و احوال راه صعود وشرایط پناهگاه می پرسیدیم که همه از شلوغی بیش از حد پناهگاه وسرمای شدید هوا صحبت می کردند.

گروه آرام آرام مسیر را طی مینمود و با هر قدم به پناهگاه سیمرغ نزدیکتر می شد. راهی زیبا و مسیری بسیار طولانی را پشت سر گذاشتیم . تااینکه ساعت 8:20 غروب به پناهگاهی بسیا رزیبا در دل کوه دماوند ود رارتفاع 4100 متری رسیدیم.

غروب خورشید منظره ای بسیار زیبا در خاطر هر کوهنوردی که به پناهگاه سیمرغ رفته باشد به جا گذاشته که از ذهن او محو نمی شود، واقعاً غروب آفتاب از پناهگاه سیمرغ دیدنی است.

سرمای شدید در آن هنگام باعث شد که سریع چادرها را علم کردیم و لباسهای گرممان را پوشیدیم، متاسفانه شلوغی پناهگاه باعث شده بود که به سختی جایی برای چادر زدن پیدا کردیم.

پس از خوردن یک چای داغ در چادر که کمی گرممان کرد، نماز را خواندیم و مشغول درست کردن شام شدیم، آن شب شام سوپی خوردیم که هیچ کداممان در عمرمان اینطور سوپ نخورده بودیم.آن شب را در چادرها استراحت کردیم.

ساعت 4:15صبح زود از خواب برخاستیم تا حرکت کنیم، وقتی به دوردست نگاه می کردیم شهر تهران که در زیر چراغهای شهر که سوسو می زد معلوم بود. ساعت 4:30 از پناهگاه سیمرغ خداحافظی کرده و به قصد قله حرکت کردیم، در آغاز راه آرام آرام قدم بر میداشتیم در همان اول راه توانستیم از سه گروه دیگر که در حال صعود بودند پیشی بگیریم و قدم به قدم به قله نزدیکتر شویم.

تا ارتفاع 5000 متری گروه بسیار خوب صعود کرد، از آنجا به بعد به علت سرمای شدید هوا و شرایط ارتفاع وفشار هوا گروه آرامتر  و به سختی قدم بر می داشت. راه صعود از جبهه غربی هم صخره ای بود وهم دارای شیب بسیار زیاد بود.در ادامه راه سعید به علت خستگی و گرفتگی پاها کمی آرامتر از گروه می آمد تا اینکه گروه تصمیم گرفت که برویم و سعید هم عقبتر از ما آرامتر  به راه ادامه دهد. در ارتفاع 5450متری بود که به قسمت شنی راه رسیدیم وبه هر سختی بود این قسمت از راه را هم به آرامی تر پشت سر گذاشتیم.

دودی که از قله بر می خواست کاملاً مشهود و نزدیکتر شده بود. بالاخره در ساعت 12ظهر روز جمعه 25/5/1387 پس از طی 5/7 ساعت صعود، بر فراز قله 5671 متری دماوند رسیدیم. هوا بسیار خوب و کمی سرد بود. پس از گذشت  15 دقیقه و گرفتن چند عکس یادگاری همچنان که همه به فکر سعید بودیم که چرا هنوز نرسیده است؟ همچنان که چشم ها به نقطه غربی قله دوخته شده بود ناگهان دیدیم که سعید نیز همچنان محکم و استوار قدم بر بام ایران نهاد و دل همگی ما را که با فریاد هایمان صدایش میکردیم را شاد کرد. و بدین ترتیب پنجمین یار گروه فراز نیز موفق به صعود شد.

و گروه کوهنوردی فراز دماوند اولین صعود خویش را بر بام ایران از جبهه غربی رقم زد و سرود ملی ایران را تمامی اعضاء گروه فراز بربلندای ایران سر دادند.

پس از گرفتن عکسهای متفاوت و دیدن مناظر زیبای قله به تماشای دودی که از سمت جنوب شرقی قله فوران میکرد رفتیم و این صحنه عجیب را که در آن گوگرد همراه با شعله می سوخت دیدیم وسپس به سمت پائین حرکت کردیم.

از آنجایی که راه فرود صخره ای و شن اسکی بسیار ریزشی و خطرناک بود طی مدت 6 ساعت توانستیم به پناهگاه بازگردیم و پس از خوردن نهار وخواندن نماز با دماوند و پناهگاه سیمرغ خداحافظی کرده و به سمت ماشین در پارکینگ حرکت نمودیم.

به امید صعودهای بعدی با تمامی بچه های گروه کوهنوردی فراز بدرود...

احمد قاسم پور(مرداد ماه 1387)

 

 


 
comment نظرات شما ()
 
 
عکس های منتخب صعود به قله دماوند توسط گروه فراز
نویسنده : احمد قاسم پور - ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧
 


 
comment نظرات شما ()
 
 
فتح قله 5671 متری دماوند از جبهه غربی توسط گروه کوهنوردی فراز
نویسنده : احمد قاسم پور - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٧
 


 
comment نظرات شما ()