صعود به قله پاشوره(4010 متر)

نام برنامه:قله پاشوره

ارتفاع:4010متر

منطقه:البرزمرکزی-جاده هراز-روستای نوا

مبدا صعود:روستای نوا

ارتفاع روستا:2250متر

نوع جاده:آسفالت

زمان لازم برای اجرای برنامه:1روزه

اسامی پناهگاه ها یامحل های اطراف:دشت و کلبه آزور،چشمه سوراخ چشمه(ارتفاع 2600)

آب و هوای منطقه:معتدل کوهستانی

موقعیت جغرافیائی :
قله پاشوره در ناحیه کوهستانی موسوم به فیروزکوه در شمال خط الراس طولانی ماز یا دوبرار و جنوب جاده هراز در ناحیه نیاک و نوا از شرق به دره رودخانه ارجمند و نمرود و از غرب به خط الراس هماسون متصل می باشد رودخانه کوچک نوا در شمال آن و در جنوب این کوهستان رودخانه لاسم و زرمان جریان دراد . جهت اصلی خط الراس شرقی غربی بوده و طول تقریبی آن 50 کیلومتر می باشد .

مسیر صعود :
برای صعود به قله پاشوره بهترین و ساده ترین مسیر دست یابی از طریق جاده هراز در محل پل مون از طریق جاده خاکی تانوآ و از این نقطه پیاده تا مرتع زیبای موسوم به آزو و از آنجا به گردنه عبرت می باشد که تقریباً 4 ساعت زمان می طلبد از روی گردنه عبرت بسوی قله اصلی پاشوره مسیر در روی خط الراس امتداد یافته با صرف 2 ساعت شیب تند میتوان به قله پاشوره دست یافت .

آب و هوا :
جهت اصلی جریان باد در روی این خط الراس از جناح غربی بوده و در پائیز و زمستان بسیار سردسیر و با وزش باد شدید توام و در بهار و تابستان معتدل و پایدار می باشد آب مصرفی مورد نیاز در هر دو جناح جنوبی و شمالی قله یافت می شود .

/ 1 نظر / 120 بازدید
گروه کوهنوردی و سنگنوردی شاداب

درود بر شما همنورد گرامی وب بسیار مفید و زیبایی دارید اگر تمایل به تبادل لینک با ما دارید لطفا لینک ما را قرار دهید و به ما اطلاع دهید تا لینک شما را نیز قرار دهیم شاد و تن درست باشید بدرود