گزارش تصویری صعود به قله دماوند(جبهه غربی) 6و7 شهریور 1393

صعود به قله دماوند(جبهه غربی)

6و7 شهریور 1393

قله دماوند به عنوان بلند ترین نقطه فلات ایران با دارا بودن 5671متر ارتفاع در بخش میانی و مرکزی رشته کوه عظیم البرز واقع شده است و این رشته کوه به طول 600کیلومتر از شرق به غرب کشیده شده است و مانند سد ی عظیم قوسی شکل بین سواحل دریای مازندران و فلات مرکزی ایران (دشت کویر) قرار دارد. رشته کوه البرز نتیجه موج چین خوردگی آلپی در اواخر دوره ترشیاری (دوران سوم زمین شناسی بین 65 تا2 میلیون سال قبل )به وجود آمده است . اما قله دماوند با قله مخروطی شکل ، مظهرقدرت یک آتشفشان قدیمی نیمه فعال است که در اوایل دوره کواترنری(دوران چهارم زمین شناسی از 2میلیون سال قبل تا عصر حاضر)فعال بوده است .ولی هم کنون به عنوان یک آتشفشان نیمه فعال که در مرحله فعالیت فومرولی است که نشانه آن خروج دود و بخارات متصاعده و گاز گوگرد از دهانه آن است که به علت تقطیر بخار آب از فاصله خیلی دور بخارهایی که از قسمت راس آن خارج می شوند تقریبا ابر مانند جلوه می کنند.و همچنین در دامنه کوه دماوند تعداد زیادی چشمه آب معدنی و آب گرم وجود دارد که حاوی املاح مختلف بوده واز نظرپزشکی در درمان برخی بیماری ها منجمله روماتیسم و امراض پوستی وسو هاضمه و ... مفید است . که مهمترین آنها آب گرم لاریجان  وآب معدنی آب اسک است که حاوی مقدار زیادی H2S است.

دماوند در حدود 1500تا2000متر از سایر کوههای اطراف خود در سلسله کوههای البرز مرتفع تر است که دلیل آن انباشته شدن مواد خروجی از دهانه آتشفشان بر روی چین خوردگی البرز است . دهانه مرکزی دماوند در طول جغرافیایی 52درجه و6 دقیقه و34 ثانیه شرقی و عرض جغرافیایی 35 درجه و 57 دقیقه و5 ثانیه عرض شمالی قرار دارد و تقریبا در 20 کیلومتری شمال شرقی حد تقسیم آبهای کوههای امامزاده هاشم واقع شده است . شکل دهانه تقریبا بیضی شکل است و قطر دهانه حدود 250 متر و عمق آن 20 الی 30 متر است . در اطراف دهانه از جاهایی بخار آب گرم و گازهای گرم نظیر گاز گوگرد متصاعد می شود و این نشانه این است که منبع ماگمایی دماوند در اعماق زمین هنوز به طور کامل سرد ومنجمد نشده است  و  زردی اطراف قله نیز  مربوط به گوگردی است که بخارهای متصاعده که حاوی مقدار زیادی H2S هستند به وجودآورده  است.

اسید های حاصل از بخارات نیز روی سنگهای اطراف قله اثر گذاشته است و آنها را بشدت تجزیه وخرد کرده است واز چند جا گاز با فشار زیاد بیرون می زند.

دماوند یک آتشفشان پرگدازه و از نوع مختلط (آرام و انفجاری) بوده است و مقدار سنگهای آذرین آن نسبتا کمتر است و بزرگترین گسترش گدازه های دماوند در حدود 28 کیلومتر در امتداد خط پلور – نونال است . و امروزه گدازه های دماوند مساحتی کمی بیشتر از 400 کیلومتر را می پوشاند .

 جهت صعود به دماوند چندین مسیر گشوده شده است که مهمترین و پر تردد ترین آنها 1- مسیر جبهه جنوبی دماوند از طریق جاده هراز  - شهر پلور – شهرکوچک رینه قابل دسترس است . و سایر مسیر های مهم دیگر شامل 2- مسیر جبهه غربی و 3- مسیر جبهه شرقی دماوند از طریق جاده هراز شهر گزنه و دره گزنه  و 4- جبهه شمال شرقی آن از طریق روستای لاندل  جاده فرعی در جاده هرازقابل دسترس هستند .

عکس دهانه آتشفشان قله دماوند

در مسیر پارکینگ تا پناهگاه سیمرغ

 

نمای شمالی پناهگاه سیمرغ در ارتفاع 4150 متری

 

 

نمای جنوبی پناهگاه سیمرغ در ارتفاع 4150 متری

محل برقراری کمپ گروه در کنار پناهگاه

اعضای تیم در غروب پنجشنبه 93/6/6 در پناهگاه سیمرغ

غروب آفتاب در پناهگاه سیمرغ

 

 

نمایی از شهر تهران در ارتفاع 4800 متری قله دماوند

سایه قله دماوند در صبح روز جمعه 1393/6/7

بر بلندای بام ایران

اعضای تیم از راست به چپ:

مصطفی اعلایی حیدری، احمد قاسم پور، محمدرضا دیهیم، محمد جواد اولادیان

/ 2 نظر / 394 بازدید
سینا حمزه ای

درود بر مردان استوار و کوهنورد درود بر ایستادگی و مقاومت درود بر آنان که به گام های آهسته ی خویش مسیر های سخت را پی نموده و سختی ها را هموار می کنند