صعود به قله گل زرد - چهارشنبه 1393/5/8

قله گل زرد

قله گل ‌زرد درست مقابل دماوند قرار گرفته و از ارتفاعات این کوه مى ‌توان دشت و دریاچه لار را به خوبى دید. مجموعه دشت وغار و قله گل زرد در نزدیکی دشت لار و در منطقه پلور واقع شده است. یال گل زرد معروفترین مسیر کوهنوردی در این منطقه می باشد. دشت گل زرد همچون دیگر مناطق اطراف کوه دماوند ویژگی‌های خاص این مناطق را دارد. در فصل بهار این مناطق یکی از بهترین دشت‌ها برای زنبورداری و پرورش اسب است. مسیر دستیابی به این منطقه از طریق جاده هراز است. بعد از عبور از گردنه امام‌زاده هاشم یال بلندی درست در طرف دیگر جاده از جهت شرق به غرب کشیده شده‌است، این همان خط‌الرأس گل ‌زرد است. قبل از پلور، ساختمان سفید راهداری بهترین نشان برای پیدا کردن جاده خاکی گل زرد است. در سمت مقابل راهداری، جاده خاکی مارپیچی به سمت غرب وجود دارد که راهنمای رسیدن به سمت دشت گل زرد است.


در انتهای دشت ، گوسفندسرای نسبتاً بزرگى است که پس از آن با پشت سر گذاشتن تنگه کوچکی ، مسیر در میان سنگ ریزه‌ها به سمت غرب شروع مى ‌شود. اینجا ابتدای سیر صعود به قله گل ‌زرد است. بعد از طی کردن حدود 15 دقیقه به غار گل‌زرد مى ‌رسید. غار گل زرد به علت پایین بودن دهانه ورودی در فصول بارندگی بسته می‌شود، دهانه غار هر چند وقت توسط گروه‌های مختلف باز می‌شود. ولی به علت قرار گرفتن در کنار سنگ ریزه‌ها بعد از مدتی دهانه ورودی آن بسته  می‌شود.


غار گل زرد در دشت زیباى لار هر ساله میزبان کوهنوردانى است که قصد در نوردیدن ارتفاعات دماوند را دارند. سطح درون غار پوشیده از کربنات کلسیم است که با روشنایی فانوس کوهنوردان که بر آنها مى تابد درخشندگى شگفتى را در غار جلوه مى دهد. درون غار چندین حوضچه آب سرد، در فاصله‌هاى گوناگون از هم، وجود دارد. با آن که سطح غار داراى شیبى تند است ولى حرکت در آن بسیار آسان است. مسیر غار گل‌زرد تا حدود نیمی از راه بدون ابزار فنی قابل پیمایش است ولی طی کردن بقیه مسیر بدون استفاده از راهنما و ابزار فنی لازم برای غارنوردی امکان‌پذیر نیست .

مسیر صعود به قله از اینجا از کنار سنگ‌ریزه‌های رودخانه به سمت غرب ادامه پیدا می‌کند، این مسیر به علت بهمن‌گیر بودن فقط برای صعودهای تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس هنگام دورشدن از پاکوب کنار رودخانه به علت خشک بودن مسیر، آب به مقدار کافی برای رفت و برگشت همراه داشته باشید. از کنار رودخانه تا روی یال منتهی به قله و تا خود قله پاکوب کاملاً مشخص است. زمان صعود از آخرین تقاطع مسیر با رودخانه ، تا روی قله حدود 3 ساعت‌و نیم است. مسیر صعود به قله گل زرد به علت نزدیکی به دماوند و مجاورت با دشت لار یکی از زیباترین مسیرهای منطقه محسوب می‌شود که البته با پا گذاشتن بر روی قله این زیبایی چندبرابر خواهد شد.


(برگرفته از سایت گروه کوهنوردی تهران: tcg-online.ir)

/ 0 نظر / 267 بازدید